Achievements

H.E. Ahmed Bin Khalifa Al Suwaidi is one of the pioneers of the United Arab Emirates of whom the country is proud. He contributed to the progress of the UAE through the various positions he held. In addition to the functions of the position of Chairman of the Emiri Diwan, His Excellency undertook those of the Ministry of Presidential Affairs. Moreover, H.E. participated in many important committees such as the committee responsible for investment of government funds. He was one of the great men who contributed to the consolidation of the country's relationships with brotherly countries such as Egypt, Sudan, Iraq and others.

January 1968 Appointed to a committee to study the topic of "staff and employee grades".
1969 Appointed to a committee to review the structure and cadres of various government departments and to improve their organizational structures.
August 1969 Appointed member of the Higher Committee for Palestine Fund.
August 1969 Appointed a Board Member of the National Bank of Abu Dhabi
1969 Appointed member of the committee responsible for investment of government funds.
March 1970 Appointed member of the Abu Dhabi Investment Council
March 1970 Acting Minister of Petroleum and Industry in the absence of His Excellency Dr. Mana Saeed Al Otaiba
July 1971 Appointed as Minister of Presidential Affairs
September 1971 Appointed member of the Advisory Council
November 1971 Appointed member of the Board of Directors of the National Petroleum Company
December 1971 Appointed the UAE Minister of Foreign Affairs
July 1972 Appointed member of the Council of Abu Dhabi Fund for Arab Economic Development
November 1973 Re-appointed to the National Advisory Council in October 1973, October 1975, October 1977 and 1979
January 1974 Appointed member of the Executive Council
June 1980 Appointed Board Vice Chairman of the Abu Dhabi Investment Authority
1980 Appointed the Personal Representative of H.H. the President of the United Arab Emirates

Activities

  • Appointed to a committee to study the topic of "staff and employee grades" in January 1968
  • Appointed to a committee to review the structure and cadres of various government departments and to improve their organizational structures in 1969
  • Appointed member of the Higher Committee for Palestine Fund in August 1969
  • Appointed a Board Member of the National Bank of Abu Dhabi in August 1969
  • Appointed member of the committee responsible for investment of government funds in 1969
  • Appointed member of the Abu Dhabi Investment Council in 1970
  • Appointed as Minister of Presidential Affairs in July 1971
  • Acting Minister of Petroleum and Industry in the absence of His Excellency Dr. Mana Saeed Al Otaiba in July 1971
  • Appointed member of the Advisory Council in September 1971
  • Appointed member of the Board of Directors of the National Petroleum Company in November 1971
  • Appointed the UAE Minister of Foreign Affairs in December 1971
  • Appointed member of the Council of Abu Dhabi Fund for Arab Economic Development in July 1972
  • Re-appointed to the National Advisory Council in October 1973, October 1975, October 1977 and November 1979
  • Appointed member of the Executive Council in January 1974
  • Appointed Board Vice Chairman of the Abu Dhabi Investment Authority in June 1980
  • Appointed the Personal Representative of H.H. the President of the United Arab Emirates in 1980